Pokojové rostliny jsou původem z tropů a subtropů, proto je pro ně zimní období v našich podmínkách mírného pásma s krátkými dny a nedostatkem světla náročné.
Z nedostatku světla vyplývá útlum růstu, proto byste měli přes zimu rostliny méně zalévat. Přelévání v kombinaci s nedostatkem světla způsobuje neduživé vytáhlé přírůstky, slabé listy a často i uhnívání, protože rostlina nespotřebuje tolik vody.
Na zimní období (listopad - půlka března) tedy umístěte pokojovky na co nejsvětlejší místo a omezte zálivku. Protože rostlina bude mít vegetační klid, nepřidávejte od podzimu do jara do zálivky hnojivo, ani rostliny nepřesazujte. Podpořili byste tak jejich růst, což v době s nedostatkem světla není vhodné.
Pokud nemáte možnost přemístit rostliny na světlo, můžete jim dopřát více světla přisvěcováním. Můžete pořídit speciální žárovku se spektrem pro růst rostlin. Tyto žárovky mají často barvu světla s fialovým nádechem, což někomu nemusí vyhovovat. Svou funkci ale splní i obyčejná ledková žárovka (spotřebuje málo energie), stačí vybrat tu správnou s teplotou světla co nejpodobnější tomu denímu, tedy 4200 - 7000K. Žárovka o výkonu 12,5W osvítí prostor o perimetru 1 - 1,5m.
Před zimou je také vhodné rostliny osprchovat nebo jim otřít listy od prachu, aby mohly zúžitkovat co nevíce světla. Jak na sprchování rostliny jsem už probrala v tomto článku.
Během zimy určitě neuškodí, když budete rostliny rosit nebo si pořídíte zvlhčovače na topení. Suchý vzduch nedělá rostlinám dobře a koneckoncům ani nám.
Samotná kapitola je zimování kaktusů a sukulentů. Ty se přes zimu nezalévají vůbec a upřednostňují chladné místo. Pokud máte možnost přesunout je do zimní zahrady, světlé chodby nebo na okno v garáži či sklepě, budou vám vděčné a možná se vám pak odmění i květem. Více o pěstování kaktusů a sukulentů zde.
A jak zimujete pokojovky vy? Máte nějaké své osvědčené postupy? Budu ráda, když se podělíte!